DOLAR
32,4177
EURO
34,4901
ALTIN
2.484,39
BIST
9.679,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Parçalı Bulutlu
Salı Az Bulutlu
22°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Hafif Yağmurlu
16°C

Afet Yine İmar Fonunun Kurulması Hakkında Kanun Resmi Gazete’de

Afet Yine İmar Fonu’nun kurulmasını öngören kanun, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Afet Yine İmar Fonunun Kurulması Hakkında Kanun Resmi Gazete’de
21.03.2023 02:10
0
A+
A-

Depremde ziyan gören ailelere yönelik devlet dayanakları sürüyor.

Bu çerçevede afet bölgesinin altyapı ve üstyapı çalışmalarını karşılayacak olan Afet Yine İmar Fonunun Kurulması kanunu, Resmi Gazete’de yayınlandı.

Altyapı ve üstyapı çalışmaları sağlanacak

Kanuna nazaran, doğal afetler nedeniyle genel hayata tesirli afet bölgesi ilan edilen alanlarda; imar, altyapı ve üstyapı çalışmaları için gerekli kaynağın sağlanması, yönetilmesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılması maksadıyla Afet Yine İmar Fonu kurulacak.

Fonun 7 kişilik İdare Konseyi, Hazine ve Maliye Bakanı başkanlığında; Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, İçişleri Bakanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ile Strateji ve Bütçe Liderinden oluşacak.

Fon kaynakları

Yönetim Şurası, fondan kaynak transferi yapılacak projeleri, aktarılacak kaynak fiyatını ve harcama programlarını belirleyecek.

Fonun kaynakları; yurt içi ve yurt dışı kaynaklı nakdi bağış, yardım, hibe, krediler; bütçeye bu emelle konulacak ödenek; Fon tarafından kurum, kuruluşların mevzuatındaki her türlü kısıtlamalardan muaf tutularak yurt içi ve yurt dışı sermaye ve para piyasalarından sağlanan finansman ve kaynaklardan oluşacak.

Fon, bağımsız kontrol standartlarına nazaran denetlenecek

Kanunun hedefine uygun formda İdare Heyeti tarafından karar verilen projeler için harcama programı kapsamında ve gerçekleşmelere bağlı olarak ödenmek üzere fondan, idare heyeti onayı ile ilgili kurum ve kuruluşlara kaynak aktarılacak. Bu halde aktarılan fiyatlar, genel bütçe kapsamındaki yönetimler için genel bütçeye, öteki yönetimler için ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının bütçesine gelir kaydedilecek.

Fon, bağımsız kontrol standartlarına uygun olarak denetlenecek. Fon kaynakları ve aktarılmasına ait mali datalar, en geç üçer aylık devirler prestijiyle kamuoyuyla paylaşılacak. Bu çerçevede, kaynak aktarılan yönetimler gerekli her türlü bilgi ve belgeyi sağlayacak.

Fon, kurumlar vergisinden muaf olacak. Fonun misyonlarıyla ilgili faaliyetlerinden elde ettiği gelirleri münasebetiyle iktisadi işletme oluşmuş sayılmayacak.

Fonun faaliyetleri hasebiyle yapılan süreçler ve düzenlenen kağıtlar damga vergisi ve harçlardan; kendisine yapılan bağış ve yardımlar veraset ve intikal vergisinden; Fonun faaliyetleriyle ilgili süreçler banka ve sigorta muameleleri vergisinden; kaynak kullanımını destekleme fonuna yapılacak kesintilerden müstesna olacak.

Sağlanan dış finansmanı, fona karşılıksız tahsis etmeye Bakan yetkili olacak

Fona yapılan nakdi bağış ve yardımların tamamı, gelir yahut kurumlar vergisi matrahının tespitinde, gelir yahut kurumlar vergisi beyannamesi üzerinde ayrıyeten gösterilmek kuralıyla beyan edilen gelirden yahut kurum yararından indirilebilecek.

Doğal afetler nedeniyle genel hayata tesirli afet bölgesi ilan edilen alanlarda imar, altyapı ve üstyapı çalışmaları için Türkiye Cumhuriyeti ismine sağlanan dış finansmanı, Afet Tekrar İmar Fonuna karşılıksız tahsis etmeye, Hazine ve Maliye Bakanı yetkili olacak.

Herhangi bir dış finansman kaynağının, birebir hedef doğrultusunda, genel bütçe kapsamındaki kamu yönetimleri dışında kalan, bu kanun kapsamında yer alan kurum ve kuruluşlara münhasıran kullandıracağı dış finansmanı, ilgili kurum ve kuruluşlara karşılıksız tahsis etmeye de Hazine ve Maliye Bakanı yetkili olacak. Bu kapsamda tahsis edilen fiyatlar karşılığı bakanlık bütçesine ödenek eklemeye Bakan yetkilendirilecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.