DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
21°C
İstanbul
21°C
Az Bulutlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
22°C
Salı Açık
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C

Mustafa Şentop’tan “Kürtçe’nin tutanaklarda ‘bilinmeyen dil’ olarak yazıldığı” iddasına yanıt

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Meclis Genel Konseyi tutanaklarında Kürtçe’nin, “bilinmeyen dil” olarak yazıldığı savına ait konuşan TBMM Lideri Mustafa Şentop, “Kürtçe için özel bir uygulama yok, ‘bilinmeyen dil’ diye bir ibare kullanılmıyor. Resmi lisan Türkçe olduğu için tutanaklar Türkçe tutuluyor” dedi.

Mustafa Şentop’tan “Kürtçe’nin tutanaklarda ‘bilinmeyen dil’ olarak yazıldığı” iddasına yanıt
20.03.2023 17:55
0
A+
A-

TBMM Lideri Mustafa Şentop, Meclis’te gazetecilerin sorularını cevapladı…

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Kürtçe’nin, Genel Şura tutanaklarında “bilinmeyen dil” olarak yazıldığı tarafındaki kelamları hatırlatılarak değerlendirmesi sorulan Şentop, bunun, Meclis Başkanlığı periyodu boyunca onlarca kere tabir ettiği ve düzeltmeye çalıştığı bir bahis olduğunu söyledi.

2008’den bu yana onlarca soru önergesi

Daha evvel kimi HDP milletvekillerinin, tabirini kullandı.

Bu uygulamaya ait 2008’den bu yana onlarca soru önergesine yanıt verdiğini lisana getiren Şentop, şöyle konuştu:

Son olarak Plan ve Bütçe Kurulunda tekrar bu hususa girdim. Ondan evvel Genel Heyette da bu hususla ilgili yaptığım açıklama var. Kürtçe için özel bir uygulama yok, ‘bilinmeyen dil’ diye bir ibare kullanılmıyor. Resmi lisan Türkçe olduğu için tutanaklar Türkçe tutuluyor. Türkçe dışında bir cümle yahut söz kullanıldığı vakit bu, tutanağın metnine yazılmıyor. Bir dipnot işareti konularak ‘Hatip Türkçe olmayan söz yahut sözler kullanmıştır’ diye dipnota yazılıyor. Lakin bu, Kürtçe için özel bir uygulama değil, İngilizce için de Arapça için de İspanyolca için de birebiri yapılıyor.

Genel Kurul’un 1 Şubat’taki birleşiminde, HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz’ün, konuşması sırasında Kürtçe söz kullandığını hatırlatan Şentop, şöyle devam etti:

“Bilinmeyen dil’ üzere bir ibareyle yansıtmak çok yakışıksız”

Bu söz tutanağa yazılmamış, dipnot konulmuş, altta ‘Hatip tarafından Türkçe olmayan bir söz kullanılmıştır’ yazılmış. Sözün ne olduğunu biz doğal sesli kayıtlardan görebiliyoruz. 2 Şubat’ta ise AK Parti Küme Başkanvekili Sayın Bülent Turan konuşmasında İngilizce tabir kullanmış, bu da tutanağa yazılmamış; işaret konulmuş, altta ‘Hatip tarafından Türkçe olmayan sözler kullanılmıştır’ diye yazılmış. Bunu Kürtçe’ye mahsus bir uygulamaymış üzere yansıtmak ve çarpıtarak ‘bilinmeyen dil’ üzere bir ibareyle yansıtmak çok yakışıksız.

“Kürtçe’ye mahsus özel bir tutum, bir uygulama yok”

Bu uygulama bilinmiyorsa ayıp. Bilenler birbirlerine niçin söylemiyorlar? Fakat bütün buna karşın bir palavra, iftira mahiyetine dönüşürse bu, Meclisimizi töhmet altında bırakmaktır. Burada Kürtçe’ye mahsus özel bir tutum, bir uygulama yok. Resmi lisan Türkçe dışındaki bütün lisanlarla ilgili bir uygulama var. Bu uygulama da o lisanı, o lisanı kullananları rencide edecek halde bir uygulama değil, asla ‘bilinmeyen dil’ üzere bir tabir değil. ‘Türkçe dışında sözler kullanılmıştır’ diye bütün lisanlar için geçerli olan bir dipnotumuz var. Sıkıntı bundan ibaret. Bütün milletvekili arkadaşlarımıza tek tek anlatmak istemiyorum, herhalde bu açıklamalar kâfi olur.

AK Parti’de 3 devir kuralı

“AK Parti’de üç devir kuralının istinasız uygulanacağına” yönelik açıklamalar anımsatılarak değerlendirmesi sorulan Şentop, şöyle devam etti:

TBMM Lideri olarak siyasi parti üyeliğim devam ediyor lakin parti toplantılarına katılmıyorum. Münasebetiyle bu mevzuya dair bir kıymetlendirme yapmam mümkün değil. O ne vakit mümkün olabiliyor? Fakat Siyasi Partiler Kanunu’nun 24. unsurunun son cümlesi var. Orada siyasi parti kümesinin yahut partinin toplantılarına katılma noktasındaki yasak, Anayasa’da ve mevzuatta yer alan yasak, adaylık sürecinde ortadan kalkıyor. Ondan sonra bütün tartışmalarla ilgili konuşabilecek hale geleceğim.

Adaylık başvurusu yapacak

“Siz adaylık başvurusu yaptınız mı, yapacak mısınız?” sorusuna üzerine Şentop, “Zor bir soru. Evet, adaylık başvurusu yapacağım.” dedi.

“Sizi Tekirdağ’da mı yoksa İstanbul’da mı göreceğiz?” sorusuna Şentop, “Bilemiyoruz, memleketin her tarafı bizim.” karşılığını verdi.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığı için sizin imzanızda bir sorun yok değil mi?” sorusu üzerine ise Şentop, “Şahsi yorumuma nazaran mümkün fakat daha evvelki uygulamalara baktık, daha evvelki uygulamalarda Meclis Lideri da başkanvekilleri de imza atmamış. Bir tartışma konusu olmaması için bu türlü bir şey yapılmadı.” diye konuştu.

Türkçe olmayan sözler “bilinmeyen dil” olarak yazılmıyor

TBMM tarafından sunulan tutanak hizmetlerine ait süreçler, Anayasa, İçtüzük, TBMM İdari Teşkilatı Kanunu ile Tutanak Yazım Rehberi doğrultusunda yürütülüyor ve TBMM kürsüsünden söylenen her söz Türkçe yazım ve imla kurallarına nazaran tutanağa alınıyor.

TBMM kürsüsünde söylenen Türkçe olmayan tabirler, Anayasanın 3. hususunda yer alan “Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle parçalanamaz bir bütündür. Lisanı Türkçe’dir.” kararı ve Tutanak Yazım Rehberi’ndeki “Yazım Kılavuzunda ve Aktüel Türkçe Sözlükte yer almayan ve literatüre girmiş yabancı tabirler özgün formuyla ve tırnak içinde yazılır. Yabancı özel isimler özgününe uygun formda yazılır ve gelen ekleri kesme işaretiyle ayrılır.” kuralı doğrultusunda tutanaklara yazılıyor.

Bu kapsamda özel isim, kuruluş ismi, coğrafik yer ismi, gazete isimleri ve benzerleri ile yabancı tabirler dışında Genel Şurada ve komitelerde, Türkçe dışında kullanılan söz yahut sözler tutanakta, Tutanak Yazım Rehberi’nde yer alan “Bu kısımda, kısımlarda hatip tarafından Türkçe olmayan bir söz, sözler ifade edildi.” formundaki kurala nazaran dipnotla belirtiliyor.

Buna nazaran, tutanaklarda yer alan dipnotlarda, Türkçe olmayan tabirler, “bilinmeyen dil” olarak yazılmıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.