DOLAR
32,3565
EURO
34,4292
ALTIN
2.435,74
BIST
9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
23°C
İstanbul
23°C
Açık
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
17°C

Türkmenistan’ın ulusal başkanından Türkiye’ye dayanışma iletisi

Türkmenistan Halk Kurulu Lideri Gurbangulu Berdimuhamedov, Türkmenistan’ın başşehri Aşkabat’taki Hz. Ömer Camii’nde Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 vilayetimizi etkileyen sarsıntılarda vefat edenler için mevlit okutup yemek verdi.

Türkmenistan’ın ulusal başkanından Türkiye’ye dayanışma iletisi
15.03.2023 22:36
0
A+
A-

Türkmenistan’ın başşehri Aşkabat’ta Çalık Holding’in iştirak şirketi Gap İnşaat tarafından toplam maliyeti 810 milyon dolar olarak açıklanan hastanelerin temeli atıldı.

Törene Çalık Holding İdare Heyeti Lideri Ahmet Çalık, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral, eski BM Genel Heyet Lideri Volkan Bozkır ile Türkmenistan Halk Kurulu Lideri Gurbanguli Berdimuhamedov da katıldı.

Hastane projelerinin temel atma merasiminden sonra Türkiye’de yaşanan sarsıntı felaketi nedeniyle Hz. Ömer Camii’nde mevlit yemeği verildi, dualar okundu.

Berdimuhamedov: Sıhhat sisteminin gelişmesi için milletlerarası kurumlarla iş birliği yapacağız

Hastane yatırımlarının Türkmenistan sıhhat siyasetinde öncelikli yer aldığını söz eden Gurbanguli Berdimuhamedov,

Bugün burada ülkemde birebir anda üç çağdaş tıbbi kurumun memleketler arası onkoloji, pediatri ve diş sıhhati merkezinin temelini atıyoruz. İnsan sıhhatine yatırım devletimizi sıhhat siyasetinin kıymetli bir ayağını oluşturuyor. Toplumumuzun ve devletimizin en büyük bedeli insan sıhhatidir. ‘Sağlıklı toplum sağlıklı devletin temelidir’ prensibiyle, bu alandaki yatırımlarımıza devam ediyoruz. Çağdaş teşhis ve tedavi merkezlerinin oluşturulması sıhhat sistemimizin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bu kurumların oluşturulmasıyla burada çalışacak sıhhat çalışanının ve tabiplerinin yetiştirilmesine ehemmiyet veriyoruz. Sıhhat alanında gerçekleştirdiğimiz bu atılımlar, Türkmenistan halkının hayat kalitesini güzelleştirecek, hayat mühletini artıracaktır. Ülkemizin sıhhat alanındaki ıslahatların gerçekleştirilmesi ve sıhhat sistemimizin gelişmesini sağlayacak biçimde milletlerarası kurumlarla da iş birliği yapacağız. Yurtdışındaki çağdaş teşhis ve tedavi imkanlarını ülkemize kazandıracağız. Bunun yanı sıra mesleksel marifetlerin geliştirilmesi ve ülkemize uzun yıllar hizmet verecek nitelikli sıhhat takımı yetiştirmek için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Halk sıhhati çalışmalarımıza aktif bir formda devam edeceğiz. Yakın vakitlerde öteki vilayetlerimizde de onkoloji hastaneleri, virüsoloji merkezleri ve tıp meslek yüksek okulları inşa edeceğiz. Burada bilhassa, ülkemizde uzun müddettir çalışmalarını sürdüren ve sıhhat, güç, dokuma, inşaat üzere kesimlerde kıymetli işlere imza atan Çalık Holding İdare Heyeti Lideri Ahmet Çalık’a teşekkür ederiz.

açıklamasında bulundu.

Konuşmasında bağımsızlığını ilan ettiği devirde Türkmenistan’ı birinci tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu belirten Berdimuhamedov, Türkmenistan’ın tarafsızlık statüsü Birleşmiş Milletler’de onaylandığında da birinci dayanak veren ülkenin tekrar Türkiye olduğunu vurguladı.

Türkmenistan’ın hidrokarbon zenginliği açısından dünyanın sayılı ülkeleri ortasında yer aldığının altını çizen Berdimuhamedov,

Türkmenistan olarak gayemiz bu hidrokarbon zenginliğimizi büyük Türk ailesi ile paylaşmak. Her Türk ailesinin ocağına ulaştırmaktır.

dedi.

Çalık: Sıhhat alanında geniş çaplı yatırımlar yapılıyor

Aşkabat’ta gerçekleşen temel atma merasimlerinde konuşan Çalık Holding İdare Konseyi Lideri Ahmet Çalık ise Türkmenistan’da çağdaş sıhhat merkezleri ve çok maksatlı hastaneler inşa edildiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

Toplumun ve devletin en yüksek pahası olan insan sıhhatinin korunması Türkmenistan’da devlet siyasetinin öncelikli taraflarından biridir. Son yıllarda Türkmenistan’da ulusal iktisadın tüm bölümlerinde olduğu üzere, sıhhat alanında da geniş çaplı yatırımlar yapılıyor. Sıhhat alanında büyük muvaffakiyetler elde ediliyor. İlaç ve sıhhat eserlerini üretebilen fabrikalar kuruluyor. Bunun sonucu olarak da hastalıkların teşhis, tedavi ve önlenmesinde, kaliteli tıbbi hizmet sunumunda, ileri sistemlerin ve yenilikçi uygulamaların hayata geçirilmesinde hoş sonuçlar alınıyor. Türkmenistan’ın sıhhat ve ilaç sanayi sistemini büsbütün dönüştüren bu muazzam çalışmalar nüfusun sıhhat durumunu kıymetli ölçüde değiştirdi, ortalama ömür müddetinin artmasını sağladı. Türkmenistan’ın Devlet Lideri Serdar Berdimuhamedov’un ileri sürdüğü ‘Vatan lakin halkı ile Vatandır! Devlet fakat halkıyla devlettir!’ unsuruna dayalı olarak, ulusal sıhhat sisteminin daha da gelişmesi, çağdaşlaştırılması için yeni gayeler belirleniyor. Türkmenistan, sıhhat sistemini ilerletecek, daha da geliştirilecek biçimde güçlü adımlar atılıyor. Bugün burada temelini attığımız 500 yataklı memleketler arası onkoloji klinik merkezinin, 160 yataklı milletlerarası çocuk sıhhati merkezinin ve diş merkezinin inşa edilmesi bunun kıymetli bir delilidir. Türkmenistan da müteahhit olarak bulunmaktan, sıhhat dalının gelişmesine katkı sağlamaktan ötürü derin memnuniyet duymaktayız.

“Türkmen halkı her aman Türk halkının yanında oluyor”

Çalık, açıklamasının devamında,

Ata vatan Türkmenistan’da değerli bir gün yaşıyoruz. Bugün Türkiye’de sarsıntıda hayatını kaybedenler için Aşkabat’ta mevlit yemeği düzenlendi dualar okundu. Şehitlerimiz için yapılan bu tertip bizi çok etkiledi. Türkmen halkı her vakit Türk halkının yanında oluyor, bunun için çok teşekkür ediyoruz. Türkmenistan devleti ve milleti birinci günden itibaren yardım uçaklarıyla depremzedelere yardımlarını ulaştırdı.

ifadelerini kullandı.

Oral: Türkmenistan zelzele sonrası koşan birinci ülkeler arasında

Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen sarsıntılar sonrası yardıma koşan birinci ülkeler ortasında Türkmenistan’ın yer aldığını söyleyen Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral da

Depremin akabinde cet vatanımızdan Türkiye’ye 7 Şubat’ta 10 bireyden oluşan bir sıhhat grubu ve özel bir uçakla sıhhat materyali gönderildi. Çabucak akabinde 10 Şubat’ta özel uçak dolusu yardım gereci sevk edildi. Türkmenistan Halk Kurulu Lideri Gurbanguli Berdimuhammedov elçiliğimizi ziyaret etti ve sayın cumhurbaşkanımıza ve milletimize taziyelerini iletti. Büyükelçiliğimizde açılan taziye defterini imzaladı ve şehitlerimiz için daima bir arada dua ettik. Bugün Aşkabat’ta Hz. Ömer Camii’nde mevlit yemeği verildi. Türkiye’den din adamları, hocalarımız eşlik etti. Türkmenistan’dan da üst seviye yöneticiler, bakanlar, milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sayın Berdimuhammedov az evvel kendi de söz ettiği üzere bu depremzedelere yönelik mevlit yemeğini kendi kitaplarından elde edilen gelirle düzenledi. Türk ve Türkmen halklarının kardeş olduklarını, tek millet iki devlet vurgusu yaptı. Türkmenistan’ın bu güç günlerde Türkiye’nin yanında olacağını ve yardımlarını sürdüreceğini söz etti.

şeklinde konuştu.

Projelerin bedeli 50 milyar doların üzerinde

Çalık Holding’in Aşkabat’taki sıhhat yatırımlarına ait de açıklamalarda bulunan Oral,

Türkmenistan müteahhitlik firmalarımızın çok ağır faaliyet gösterdiği ülke. Toplam müteahhitlik projelerinin bedeli 50 milyar doların üzerinde. Neredeyse Türkmenistan’ın yine imarını Türk firmaları tarafından gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. Bugün de uzun müddettir bilhassa sıhhat alanında Türkmenistan’a büyük katkıları olan Çalık Holding bünyesindeki Gap İnşaat’ın üstlendiği 3 hastanenin temel atma merasimini düzenledik. Bu projelerle Türkmen halkına hizmet verilecek. Bu projeler tıpkı vakitte Türk iktisadına de kıymetli katkılar sunuyor. Türkmenistan’ın kalkınma sürecinde hem millet olarak hem devlet olarak hem de özel kesim olarak dayanak vermeye devam edeceğiz

dedi.

Bozkır: Sıhhat sistemi Aşkabat’ta çok üst düzeyde

Türkmenistan’daki sıhhat sisteminin inşasında Türk şirketlerinin hissesinin çok büyük olduğunu belirten BM Genel Şura eski lideri Volkan Bozkır ise

Bugün Türkiye’den Türkmenistan’da çok kıymetli 2 faaliyete katılmak için geldik. Birincisi Türkmenistan’ın ulusal başkanı Berdimuhammedov’un Türkiye’deki sarsıntı felaketinden sonra daha birinci günden ülkemize büyük bir yakınlık gösterdi. Bir mevlit ve ardından de bir sadaka yemeği tertipledi. Ayrıyeten bir Türk firmasının burada inşa edeceği 3 büyük hastanenin temel atma merasimlerine katıldık. Sıhhat sistemi Aşkabat’ta çok üst seviyede ve bu sıhhat sisteminin tamamı Türk şirketleri tarafından inşa edilmiş durumda. Türk milleti ve devleti ismine Türkmenistan’a içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

ifadelerini kullandı.

Teslimat 2026’da

Modern ve şimdiki teknoloji ile donatılmış 500 yatak kapasiteli Milletlerarası Onkoloji Merkezi (Kanser Teşhis ve Tedavi Merkezi), 160 yatak kapasiteli Memleketler arası Pediatri Merkezi (Çocuk Hastalıkları Merkezi) ve 80 şahsa tedavi hizmeti verebilen Stomatoloji Merkezi (Ağız ve Diş Hastalıkları Merkezi) anahtar teslim inşa edilerek 2026 yılında Türkmenistan Sıhhat Bakanlığı’na teslim edilecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.